Telefon: 0342 523 1023 | nizipegitim@gantep.edu.tr
 
 

HAKKIMIZDA

Fakültemiz Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak 26.02.2010 tarih ve 27505 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır. Öğretim faaliyetlerini şu an itibariyle Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksekokulu’na ait bina da devam ettiren Fakültemiz, ilköğretim bölümü, orta öğretim bölümü ve yabancı diller eğitimi bölümü olarak üç bölümle öğretime devam etmektedir. İlköğretim bölümü bünyesinde ise sınıf öğretmenliği anabilim dalı 2011-2012 öğretim yılından itibaren 52 öğrenci ile öğretime başlamıştır.

Fakülte, Gaziantep İli Nizip İlçesi merkezine 8 km uzaklıkta Samandöken Köyü mevkiinde Birecik Baraj gölü kenarında yer alan Gaziantep Üniversitesi Nizip Yerleşkesi içerisinde yer almaktadır. Öğrencilerin barınma gereksinimlerini karşılamak amacıyla Nizip Yerleşkesi içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek yurtları inşaatları devam etmektedir. Öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerine yönelik faaliyetler yapılmaktadır.

Nizip Eğitim Fakültesi, araştırma, eğitim-öğretim, ulusal ve uluslar arası çalışmalar bakımından ülkemizdeki eğitim fakülteleri arasında haklı yerini alabilmek çabasıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Fakültede görev yapan öğretim elemanları, bulundukları bölgenin çeşitli kurum ve kuruluşların eğitim-öğretime yönelik ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile büyük bir özveri göstermektedirler. Fakülte, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi, Nizip Kaymakamlığı, Nizip Belediyesi ve diğer resmi ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yöre halkının da maddi manevi desteklerini almaktadır.

Nizip Eğitim Fakültesinin temel hedefi, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkan, Başöğretmen Atatürk’ün işaret ettiği yolda ilerleyen, kendini yenileyebilen, günün koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilen, ulusal ve uluslararası alanda bilgi birikimine sahip olan, ülkemiz eğitim sorunlarına bilimsel yönden yaklaşarak çözüm üretebilen öğretmen adayları yetiştirmektir.

HEDEFİMİZ

Nizip Eğitim Fakültesi bulunduğu bölgede ve ülkede geleceğin nitelikli ve yetkin öğretmenlerini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bunun için;

• Öncelikle en çok tercih edilen seçkin eğitim-öğretim ve araştırma kurumu olmak,
• Dünyadaki değişim ve dönüşüm olguları ile eğitim arasındaki etkileşimin bilincinde bir eğitim-öğretim ve araştırma kurumu olmak,
• Gelişim ve değişime açık nitelikli öğretim kadrosunun sürekliliğini sağlamak,
• Öğretmen eğitimi konusunda güncel öğretim yöntemlerinin yanı sıra yeni yöntemler geliştirmek, uygulamak ve paylaşmak,
• Öğretmen ve yöneticilere, ailelere eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan önder bir eğitim-öğretim kurumu olmak.